Kosztowna i nieprzejrzysta hybryda
Czy można zrezygnować z reformy emerytalnej
Kosztowna i nieprzejrzysta hybryda
Marcin Masny
Artykuł Cezarego Mecha i Pawła Pelca ("Rz" z 13 września) odpowiada przecząco na tytułowe pytanie, czy można zrezygnować z reformy emerytalnej. Tymczasem system emerytalny wymaga autentycznej reformy, której kształt powinien być wskazany przez referendum.
Sprowokowany koncepcjami Wiesława Kaczmarka tekst zawiera kilka słusznych tez, kilka zupełnie nieuprawnionych stwierdzeń i broni nielogicznego, a być może niekonstytucyjnego systemu emerytalnego. Słuszności tezy o nieprzejrzystości opłat w otwartych funduszach emerytalnych dowodzi fakt, że urząd kierowany przez autorów, w poszukiwaniu obiektywnej miary rentowności funduszu, od miesięcy gubi się w wyliczeniach wewnętrznych stóp zwrotu oraz dźwigni kapitałowych brutto i netto. Istotnie, nikt nie wie, jak porównywać dynamiczną wydajność funduszy w obliczu tylu zmiennych. Racjonalny wybór funduszu jest więc dla klienta niemożliwy. Słusznie też autorzy przypominają, że dotąd brakuje przepisów o wypłatach emerytur z drugiego filaru. W cywilizowanym kraju wdrożenie reformy bez tak podstawowego elementu...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta