Cyfrowe pióro bezpieczniejsze, ale...
Cyfrowe pióro bezpieczniejsze, ale...
Jak dokładnie działa podpis elektroniczny
PIOTR STANKIEWICZ
Stosowanie podpisu elektronicznego jest, oczywiście, możliwe także teraz, ale po wejściu w życie ustawy - podpisanej niedawno przez prezydenta - będzie łatwiejsze. Wówczas konto bankowe będzie można założyć wyłącznie przez Internet, w ogóle bez użycia papieru. W ten sam sposób będzie można przekazać fiskusowi zeznanie podatkowe. I będzie można wydrukować sobie w domu potwierdzenie, że rachunek za telefon został zapłacony.
Każda osoba, która zamierza sygnować elektronicznie dokumenty, musi posiadać dwa klucze: prywatny i publiczny. Prywatnego, zapisanego na dyskietce lub lepiej na karcie mikroprocesorowej, używa się do podpisywania umów. Nie powinien posługiwać się nim nikt, poza właścicielem. Klucz publiczny służy do weryfikacji podpisu złożonego na cyfrowym dokumencie. Musi być więc znany wszystkim kontrahentom.
Często jest on dodatkowo potwierdzany przez centrum certyfikujące - urząd, któremu ufają obie współpracujące ze sobą strony. Taka instytucja gwarantuje, że klucz publiczny należy do konkretnej osoby. Po dołączeniu do niego informacji o właścicielu, całość tworzy potwierdzony...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta