Polska w roli partnera
Polska w roli partnera
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ZDZISłAW NAJDER
Zapowiedzi, że wejście Polski do Unii Europejskiej utworzy nowy wymiar unijnej polityki wschodniej, który stanie się naszym wkładem w porządek europejski, przyjmowane są jako truizm; naprawdę jednak mówią tylko o możliwości, a zarazem wskazują na powinność. Jeżeli bowiem owego nowego wymiaru nie wypełnimy treścią, do której potrafimy przekonać unijnych partnerów, okaże się on jałowy. Musimy więc wiedzieć, co mamy do zaproponowania, i poszukać wspólników.
Warto zauważyć, że Francja jest na etapie poszukiwania nowych horyzontów dla swojej polityki międzynarodowej. Politolodzy wzywają do większego zaangażowania się Francji w przedsięwzięcia o skali europejskiej. Jean-Pierre Soisson, były minister, teraz deputowany (UDF) z departamentu Yonne i prezydent Rady Regionalnej Burgundii, ogłosił w czerwcu artykuł "Europa: wybawienie przychodzi ze Wschodu", w którym rozszerzenie Unii o Polskę i jej sąsiadów przedstawił jako szansę odzyskania przez Europejczyków poczucia misji.
Z mocarstw jedynie Francja opowiada się (jak i Polska) za przyjęciem republik bałtyckich do NATO już w roku przyszłym i najostrzej krytykuje zachowanie się Rosji wobec Czeczenii. Przekonanie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta