Afganistan - kraina mroku
21.35 Środa Geneza konfliktu
Afganistan - kraina mroku
FOT. (C) EPA
Dokument "Afganistan - kraina mroku", zrealizowany przez brytyjskich dziennikarzy Johna Simpsona i Petera Jouvenala, bodaj najsłynniejszego kamerzystę, który dostąpił "przywileju" sfilmowania Osamy bin Ladena, miał swą premierę w BBC przed dwoma tygodniami.
Realizatorzy dokumentu cofają się o kilkanaście lat: rok 1989, John Simpson odwiedził wówczas Afganistan po raz pierwszy. Dobiegła końca trwająca 10 lat wojna i radziecka okupacja, którą wspomina Peter Jouvenal: - Determinacja Afgańczyków i ich zdolność do poświęceń na zawsze wryły mi się w pamięć.
Mudżahedini walczący z Rosjanami mieli sojuszników. Stany Zjednoczone.
- Jak na ironię Amerykanie popierali zwłaszcza ekstremistyczne ugrupowania islamskie, ponieważ uważali, że są one najbardziej nieustępliwe w walce. Jednym z ich przywódców był Osama bin Laden - przypomina Simpson.
Po wyjściu Rosjan władzę w Afganistanie objął przychylny komunistom prezydent Nadżibullah. Między wojskami rządowymi i mudżahedinami rozgorzała krwawa wojna, której nikt już nie śledził z taką uwagą, jak w dobie rywalizacji na tym terenie USA i ZSRR. Opinia publiczna powoli zaczęła zapominać o Afganistanie...
Mudżahedini...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta