Klucze do przyszłości
Klucze do przyszłości
RYS. JACEK FRANKOWSKI
WOJCIECH CELLARY TADEUSZ PIĄTEK
Dokumenty elektroniczne mają taką samą skuteczność prawną jak papierowe, ale tylko gdy są opatrzone bezpiecznym podpisem elektronicznym, weryfikowanym za pomocą kwalifikowanego certyfikatu.
Wyobraźmy sobie drzwi z niezwykłym zamkiem, który ma dwa różne klucze. Jednym można te drzwi zamknąć, ale nie można otworzyć, a drugim odwrotnie: można otworzyć, ale nie można zamknąć. Metody szyfrowania z parą asymetrycznych kluczy mają tę samą właściwość: jeśli zaszyfrujemy dokument, podając jako parametr jeden klucz z pary, to tym samym kluczem nie możemy odszyfrować tego dokumentu - musimy użyć drugiego klucza. Metody szyfrowania z parą asymetrycznych kluczy mogą służyć dwóm celom: utajnianiu dokumentów, aby były nie do odczytania przez osoby niepowołane, oraz elektronicznemu podpisowi, aby było wiadomo, kto dokument sygnuje.
Każda osoba otrzymuje dwa klucze. Jeden z nich - klucz publiczny - może być podany do publicznej wiadomości, np. w sieci. Drugi - prywatny - może znać tylko właściciel. Jeśli nadawca dokumentu chce go utajnić przed przesłaniem przez sieć, to szyfruje go przy użyciu publicznego klucza odbiorcy. Wówczas tylko odbiorca będzie mógł odszyfrować ten dokument, bo tylko...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta