Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Szukanie ojczyzny

26 października 2001 | Prawo | SP

Ci, którzy uciekają przed prześladowaniami, powinni otrzymać odpowiednią ochronę

Szukanie ojczyzny

STANISŁAW PODEMSKI

My też kiedyś uciekaliśmy do wolnego świata. Teraz spłacamy dług zaciągnięty wobec społeczności międzynarodowej.

Polska od stuleci udzielała schronienia prześladowanym szukającym spokojnego dachu nad głową i chleba. Żydzi uchodzący w XV w. z Hiszpanii, Anglicy prześladowani za wiarę (XVI w.), starowierzy represjonowani (XVII w.) w Rosji carów za odstępstwa od Kościoła państwowego (cerkwi) - oto pierwsze z brzegu historyczne przykłady.

Tę szlachetną tradycję kontynuuje polska konstytucja z 1997 r., w której i dziś czytamy: "Cudzoziemcowi, który w Rzeczpospolitej poszukuje ochrony przed prześladowaniem, może być przyznany statut uchodźcy zgodnie z wiążącymi Rzeczpospolitą Polską umowami międzynarodowymi".

Prezydent Lech Wałęsa podpisał 2 września 1991 r. konwencję genewską dotyczącą statusu uchodźców. Według stanu z maja tego roku ratyfikowało ją 137 państw wszystkich kontynentów i ustrojów.

Czy Polska chętnie przyznaje prawa uchodźcy prześladowanym we własnej ojczyźnie? W latach 1993-2000 złożyli oni 20 tys. wniosków o pobyt w Polsce, ale tylko tysiąc rozpatrzono pomyślnie dla autorów. W minionym roku na 4589 podań przypadło 78 decyzji pozytywnych. Przedstawicielstwo...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2454

Spis treści
Zamów abonament