Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Czarny scenariusz

29 października 2001 | Wojna z terroryzmem | BM

Cechą pierwszej wojny obecnego wieku jest przypadkowość i masowość ofiar, a także kompletna nieprzewidywalność.

Czarny scenariusz

BRONISŁAW MISZTAL

Novum pierwszej wojny obecnego wieku to niewidzialność atakującego i nieświadomość zaatakowanego, iż uczynił coś, co zantagonizowało napastnika. Ta wojna nie zmierza do jednego celu (zdobycia twierdzy, kontroli nad regionem). Nie ma na celu odwetu na społeczeństwie udzielającym oparcia wrogiemu reżimowi. Jest odpowiedzią na atak na sferę, którą nazywam "prawem do integralności życia". Na prawo do życia, do niepodlegania aktom przemocy, do egzystencji wolnej od lęku o przypadkowe, niezawinione dotknięcie masową, skondensowaną karą, do swobodnego ruchu, prawa do wywiązywania się z odpowiedzialności w stosunku do dzieci i rodziny.

Jej cechą jest przypadkowość i masowość ofiar, a także kompletna nieprzewidywalność. Gwałtowność, z jaką wybuchła, i całkowita, wydawałoby się, nieracjonalność sposobu jej prowadzenia zaskoczyły świat. Repertuar środków agresorów przekracza wyobraźnię zwykłych ludzi, ale i polityków. Niewyobrażalne, także ze względów etycznych, stało się nagle faktem.

Dotychczasowe czarne scenariusze obejmowały wydarzenia przewidywalne: atak rakietą, najazd przeciwnika, okupacja terytorium, próba fizycznego zniszczenia armii lub rządu. Akcjom takim można było zapobiegać, a także...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament