Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Prawie wszystko jawne

29 października 2001 | Prawo | HI
źródło: Nieznane

Ustawa o dostępie do informacji publicznej

Prawie wszystko jawne

RYS. ROCH FOROWICZ

HUBERT IZDEBSKI

Prawo dostępu do informacji publicznej to istotny składnik standardu otwartości organów władz.

Niebawem, bo 1 stycznia 2002 r., wejdzie w życie ustawa z 6 września 2001 r. o dostępie do informacji publicznej (Dz. U. nr 112, poz. 1198). Tym samym Polska dołączy do coraz liczniejszego grona państw demokratycznych, które nie tylko deklarują zasadę powszechnego dostępu wszystkich zainteresowanych do dokumentów i innych źródeł informacji publicznej, lecz - co ważniejsze - mają instrumenty prawne umożliwiające urzeczywistnianie tej zasady. Prawo dostępu do informacji publicznej to istotny składnik standardu otwartości (openness) organów władz publicznych i podlegających im struktur; podstawą otwartości jest jawność organizacji i działalności.

Zaczęło się w Szwecji

Po raz pierwszy dostęp do dokumentów publicznych uznano za prawo obywatelskie w Szwecji, jeszcze w XVIII w. Gdzie indziej długo uważano je - podobnie zresztą jak szeroko dziś znaną instytucję ombudsmana - za swoiste kuriozum wynikające ze szczególnych uwarunkowań historycznych i mogące funkcjonować jedynie w warunkach szwedzkich. Dopiero w ostatnich dziesiątkach lat prawo dostępu do informacji publicznej zaczęło być - podobnie...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament