Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie jesteśmy szejkami

29 października 2001 | Publicystyka, Opinie | MS

Nie jesteśmy szejkami

Początki pierwszej w Polsce prywatnej rafinerii przypominały historię bohaterów "Ziemi obiecanej". Bez własnego kapitału, mając jedynie pomysł na dobry interes, czwórka biznesmenów postanowiła walczyć na krajowym rynku paliw z państwowymi potentatami. Sześć lat temu, praktycznie z niczego, w opolskiej Blachowni uruchomili rafinerię pracującą według oryginalnej technologii. Dzisiaj przygotowują się do uruchomienia bliźniaczego zakładu na Ukrainie, który, podobnie jak rafineria w Polsce, będzie mógł przerabiać rocznie do 100 tysięcy ton ropy.

Jak wspomina prezes Południowych Zakładów Rafineryjnych Naftopol SA Adam Skwierczyński, początkowo wspólnicy nawet nie marzyli o produkcji paliw. - Na początku lat 90. rozpoczął się import paliw na olbrzymią skalę. Okazało się, że brakuje punktów, gdzie można przelać paliwo z cysterny kolejowej do samochodowej. Postanowiliśmy wykorzystać okazję. Nie mając praktycznie nic do stracenia, założyliśmy spółkę Renower i "na krechę" wydzierżawiliśmy rampę przeładunkową na terenie kombinatu ogrodniczego w Mysiadle. Naszą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament