Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Spory o opcje

29 października 2001 | Ekonomia | WG
źródło: Nieznane
źródło: Nieznane

Apexim żąda od LG Petro Banku 25,6 miliona złotych kary umownej

Spory o opcje

WALDEMAR GRZEGORCZYK

LG Petro Bank prowadzi przed sądem arbitrażowym przy Krajowej Izbie Gospodarczej spór ze spółką Apexim, która żąda zapłacenia przez niego 25,6 mln zł kary umownej. To kwota odpowiadająca ponad 80 proc. całego ubiegłorocznego zysku banku. LG Petro Bank twierdzi, że padł ofiarą nieuczciwości jednego ze swoich pracowników oraz głównego akcjonariusza Apeximu.

Początki sprawy sięgają lutego ubiegłego roku, kiedy Apexim zawarł z LG Petro Bankiem umowę opcyjną dotyczącą 1 mln akcji spółki Szeptel. Zgodnie z zapisami tej umowy, do której dotarła "Rz", od 15 kwietnia do 15 listopada 2000 r. Apexim miał opcję kupna 1 mln akcji Szeptela, czyli mógł wystąpić do LG Petro Banku o ich sprzedanie, po uzgodnionej cenie 25,6 zł za sztukę (łącznie za 25,6 mln zł). Natomiast po 15 listopada LG Petro Bank miał opcję sprzedaży wspomnianych akcji, tzn. mógł wystąpić do Apeximu, żeby ten odkupił od niego walory Szeptela za 25,6 mln zł. LG Petro Bank nie musiał przy tym posiadać akcji Szeptela, zawarł bowiem z innym bankiem, BGŻ, tzw. lustrzane umowy opcyjne (tzn. opcja kupna i sprzedaży w terminach i na warunkach dostosowanych do umowy zawartej z Apeximem).

Zarobić na Szeptelu

W...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament