Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przede wszystkim przedsiębiorczość

29 października 2001 | Publicystyka, Opinie | HB
źródło: Nieznane

Po exposé premiera

Przede wszystkim przedsiębiorczość

RYS. PAWEŁ GAŁKA

HENRYKA BOCHNIARZ

Tempo, w jakim uformował się rząd, pierwsze jego decyzje - ograniczenie wydatków, zamrożenie zarobków administracji - a przede wszystkim rzeczowość exposé premiera Leszka Millera pozwalają mieć nadzieję na sprawne zarządzanie państwem. A jest to w obecnej sytuacji bardzo potrzebne.

Finanse publiczne znajdują się na progu kryzysu, gospodarka słabnie, restrukturyzacji daleko jeszcze do finału, a nastroje społeczne, ważny i niezbędny składnik wszelkich programów naprawczych, nie są dobre. Ludzie boją się o pracę, o przyszłość swoich firm, o bezpieczeństwo, niepewne jutro. Ustabilizowanie sytuacji społecznej, politycznej, finansowej, gospodarczej i wejście na ścieżkę szybkiego wzrostu jest najpilniejsze. Pytanie, jak to osiągnąć.

Nie ma wątpliwości, że obecne, doraźne decyzje rządu muszą być podporządkowane ograniczeniu deficytu. Brak pieniędzy w budżecie to zmartwienie nie tylko ministra finansów, premiera, parlamentarzystów, lecz całego życia gospodarczego. Zbyt silny złoty, niepewność inwestycyjna, ograniczanie wydatków, mniejszy popyt wewnętrzny - to tylko niektóre konsekwencje dziury budżetowej. Utrzymywanie takiego stanu grozi chronicznym kryzysem - program naprawczy musi więc być szybki i...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament