Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

W sprawie jakościi kultury kształtowania polskiej przestrzeni

29 października 2001 | Nieruchomości, budownictwo | NC

Do parlamentarzystów i władz samorządowych

W sprawie jakości i kultury kształtowania polskiej przestrzeni

Przestrzeń jest dobrem wspólnym a jej jakość czyli porządek i piękno świadczy o poziomie rozwoju i kulturze społeczności ją zamieszkującej. Ład przestrzenny, zachowane wartości przyrodnicze i kulturowe mają zasadnicze znaczenie dla rozwoju społecznego i ekonomicznego. Brak należytego zainteresowania ze strony kolejnych rządów złym stanem przestrzeni naszego kraju skłonił nas do sformułowania niniejszego listu.

W wyniku transformacji ustrojowej w zagospodarowaniu przestrzennym pojawiło się wiele korzystnych zmian, widocznych zwłaszcza w dziedzinie estetyki lokalnych przestrzeni publicznych i prywatnych, co niewątpliwie jest zasługą samorządów lokalnych. Zaznaczyły się jednak zjawiska groźne dla przyszłości, których skala i znaczenie a przede wszystkim trwałość, nie pozwalają patrzeć nań obojętnie. Jednostronnie, a często i opacznie pojmowany liberalizm zaowocował w przestrzeni skutkami, których syntetycznym obrazem są między innymi:

-- potęgujący się chaos przestrzenny, spekulacje gruntami i nadmierne rozpraszanie zabudowy degradującej krajobraz naszego kraju, - narastające zaburzenia w funkcjonowaniu dużych miast i regionów miejskich wywołane niekontrolowaną urbanizacją, opóźnieniami w budowie infrastruktury i wzrostem motoryzacji.

-...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament