Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kasację wniesie przedstawiciel urzędu

29 października 2001 | Prawo | RH

Rozważania Roman Hauser, prezes Naczelnego Sądu Administracyjnego

Kasację wniesie przedstawiciel urzędu

Legitymację określonego podmiotu do uczestniczenia w postępowaniu administracyjnym i sądowoadministracyjnym w świetle art. 28 kodeksu postępowania administracyjnego i art. 33 ustawy o NSA należy rozpatrywać, uwzględniając jego interes prawny. W myśl art. 33 ust. 2 ustawy o NSA uprawnionym do wniesienia skargi jest każdy, kto ma w tym interes, a art. 28 k.p.a. stanowi iż stroną jest każdy, czyjego interesu prawnego lub obowiązku dotyczy postępowanie, albo kto z takiego powodu żąda czynności organu. Niezwykle istotna z punktu widzenia prawa do sądu jest zawarta w art. 33 ust. 2 ustawy o NSA formuła: "każdy, kto ma interes prawny", ponieważ obejmuje ona zarówno stronę postępowania administracyjnego, jak i podmiot, który w tym postępowaniu nie uczestniczył, oraz podmiot, który domaga się rozstrzygnięcia sprawy, w której nie trzeba było wcześniej przeprowadzać postępowania administracyjnego.

Zwolennicy rozszerzenia uprawnień procesowych organów administracji, a w szczególności organów samorządu terytorialnego, zwykle...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2456

Spis treści
Zamów abonament