Początkowy sukces
Początkowy "sukces"
Opinie, które generał Mirosław Milewski wyraził na temat stanu wojennego trzy dni po jego wprowadzeniu, z wielu względów zasługują na uwagę. Milewski należał do tych członków ścisłego kierownictwa PZPR, którzy konsekwentnie opowiadali się za zastosowaniem ostrych środków dla rozbicia "Solidarności". W lipcu 1981 roku utracił stanowisko ministra spraw wewnętrznych na rzecz Czesława Kiszczaka, zarazem jednak wszedł w skład politbiura i Sekretariatu KC, gdzie zajmował się sprawami bezpieczeństwa. 14 grudnia Milewski znalazł się w składzie tzw. dyrektoriatu, utworzonego przez generała Jaruzelskiego w celu operatywnego kierowania sprawami państwa.
Rozmowa z ambasadorem NRD w Warszawie Horstem Neubauerem, streszczona w publikowanym poniżej dokumencie, odbyła się dwa dni później. Generał Milewski mógł poinformować swego rozmówcę o "początkowym sukcesie". Ocena ta nie dziwi, jeśli przypomnieć wypowiedzi Milewskiego, utrwalone przez Neubauera dokładnie miesiąc wcześniej. W notatce z 16 listopada ambasador NRD pisał: "W czasie całej rozmowy towarzysz Milewski sprawiał wrażenie, że jest wyjątkowo przybity i zdeprymowany". Istniały ku temu powody. Generał relacjonował wówczas swoją rozmowę z Jaruzelskim, który, zgadzając się w zasadzie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta