Osiem grzechów głównych
Osiem grzechów głównych
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
HANNA KUZIŃSKA
Zapowiedź reformy kontrolnego aparatu skarbowego powinna uradować podatników - przede wszystkim tych, którzy uczciwie płacą wszystkie nałożone daniny. Dochody utracone z powodu oszustw podatkowych i celnych podnoszą przecież ogólny wymiar podatków.
Codzienna prasa podaje wiele przykładów żenującej niesprawności kontroli skarbowej. Nie chodzi tu tylko o oszustwa pojedynczych podatników, ale o jawne bezprawie, na które odpowiedzialne organy latami przymykały oczy. Dowodem są liczne ogłoszenia w prasie codziennej o treści: "dam koszty tanio" - co oznacza, że można kupić taki dokument za 10-15 proc. jego wartości. Na takich fałszywych fakturach najłatwiej wykazać zakup usług, np. szkoleniowych; trudno udowodnić, że takiej usługi nie sprzedano. Wspomniane ogłoszenia można uznać za wyraz opinii szarej sfery i podziemia gospodarczego o kontroli skarbowej: przeciwnik jest niegroźny i niepoważny.
Przykładem bezradności służb skarbowych (i celnych) może być przybliżony rachunek strat poniesionych przez budżet państwa w 2000 r. Ostrożnie szacując, z powodu ich niesprawności w 2000 r. utracono około 1,8...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta