Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Pisarz i pokusy teologii

09 marca 2002 | Plus Minus | SC
źródło: Nieznane

ESEJ Czy sztuka powinna grzebać się w "niedobrych sprawach" natury ogólnej i "posuwać się za daleko"

Pisarz i pokusy teologii

RYS. JANUSZ KAPUSTA

STEFAN CHWIN

Gdy parę dni temu w rozmowie z dziennikarką ze szwajcarskiego "Die Weltwoche" powiedziałem, że, moim zdaniem, związek literatury z teologią sprzyja dobremu pisarstwu, moja rozmówczyni tylko uniosła lewą brew: "Myśmy na Zachodzie już dawno przerobili tę lekcję. Boga nie ma i tyle. Ale czy w związku z tym uważa pan, że nasza literatura, literatura Zachodu, jest gorsza od waszej, która kręci się wokół Pana Boga bez przerwy?".

Przyznam się, że nie bardzo potrafiłem na to pytanie dać odpowiedź jednoznacznie pozytywną, która z oczywistych względów nasuwała się niejako automatycznie, bo literatura Zachodu, na przykład proza takich autorów jak choćby Vonnegut, Grass czy Nabokov, to jest, niestety (?), literatura bardzo dobra, chociaż sprawą Bożej obecności w świecie raczej się nie zajmuje. Więc związek z teologią nie przesądza w literaturze o niczym. Nie ma tu żadnych gwarancji.

Ale ten związek długo był siłą polskiej literatury, szczególnie polskiej literatury romantycznej, więcej: ten związek, związek wyobraźni z mniej lub bardziej wyrafinowaną refleksją teologiczną, stanowił dawniej (a i -...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2565

Spis treści
Zamów abonament