Równe inaczej
Równe inaczej
PONOWNE WEJŚCIE NASZYCH PÓŁNOCNYCH SĄSIADÓW NA ARENĘ WIELKIEJ ŚWIATOWEJ POLITYKI ODBYŁO SIĘ POD KIEROWNICTWEM MINISTER SPRAW ZAGRANICZNYCH ANNY LINDH. DZISIAJ W RZĄDZIE ZASIADA 11 KOBIET I DZIEWIĘCIU MĘŻCZYZN
(C) EPA
MARZENA HAUSMAN
ze Sztokholmu
Szwecja od lat cieszy się opinią kobiecego raju na ziemi, a w połowie lat 90. ONZ uznało naszych północnych sąsiadów za najbardziej równouprawnioną nację świata. To uznanie dotyczy przede wszystkim prawodawstwa równającego kobietę z mężczyzną we wszystkich dziedzinach życia i pilnie tropiącego przejawy dyskryminacji płciowej.
Po drugiej stronie Bałtyku nie ma zawodów niedostępnych dla kobiet, a rząd definiuje równouprawnienie jako stworzenie kobietom i mężczyznom takich samych możliwości, praw i obowiązków we wszelkich dziedzinach życia. Ta manna nie spadła Szwedkom z nieba - wywalczyły ją one przez lata żmudnej i mozolnej pracy.
Na początku lat 90. szwedzkie feministki postawiły sobie hasło programowe "Połowa władzy - cała pensja", koncentrując swoją działalność na uzyskaniu reprezentacji politycznej i zlikwidowaniu dyskryminacji przy wynagrodzeniach.
Połowa władzy
Jeszcze na początku lat 90. szwedzki parlament był zdominowany...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta