Kładką po splei
- Informacje praktyczne Kładką po splei
Podmokłe tereny i zarastające jeziora tworzą niespotykane gdzie indziej krajobrazy
KRZYSZTOF KOBUS
Tekst i zdjęcie
Polesie to bagna, torfowiska i moczary. Ale podmokłe tereny i zarastające jeziora tworzą niespotykane gdzie indziej krajobrazy. Wspaniałe tło do obserwacji rzadkich gatunków ptaków.
Jeżeli ktoś lubi wiosnę, w Poleskim Parku Narodowym może ją przeżyć dwa razy w ciągu roku. Niemożliwe? A jednak to prawda!
Kiedy obsypane kwieciem drzewa i krzewy wokół torfowisk rozbrzmiewają głosami ptaków szykujących gniazda, same torfowiska są jeszcze uśpione. Gruba warstwa zmarzliny jak w tundrze nie pozwala na rozwój roślin. Dopiero gdy roślinność w lasach i na łąkach ma już prawie letnią szatę, szarorude torfowiska nagle zaczynają kwitnąć i zmieniają się w kolorowe dywany. Wiele osób uważa, że wówczas najlepiej odwiedzić Polesie. Jednak latem jest tu nie mniej ciekawie, gdyż właśnie wtedy można podziwiać wszystkie gniazdujące tu ptaki. Jesień to czas złota i czerwieni.
Poleski Park Narodowy powstał w roku 1990. Był to ostatni moment na uratowanie terenów unikatowych w skali europejskiej.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta