Ameryka i Europa: jeszcze razem, czy już osobno
Ameryka i Europa: jeszcze razem, czy już osobno
MARIA WĄGROWSKA
Również w Polsce ekscytujemy się napięciami w stosunkach między Ameryką Północną a Europą, obwieszczając niemalże koniec sojuszu północnoatlantyckiego.
"Na co NATO" - krzyczał ostatnio nagłówek "Gazety Wyborczej". Trudno zaprzeczyć, że nabrzmiewające konflikty mogą prowadzić do erozji. Polska nie zyskałaby na tym nic, a stracić mogłaby wiele. Nam NATO jest potrzebne, i to nie mniej niż Unia Europejska. Czy Polska może się przyczynić do zażegnania obecnych spięć, czy też jedynie pocieszać, że występują one w historii paktu nie pierwszy raz - to osobna kwestia.
Słoń a sprawa polska
Gdyby sojusz pozostał ugrupowaniem możliwie silnym i spójnym, gwarancje bezpieczeństwa, jakie Polska ma od trzech lat, byłyby najpewniejsze. Że wobec braku zagrożenia ze Wschodu, NATO przestało mieć rację bytu? Ryzyko zmalało, ale trudno stwierdzić, do jakiego poziomu. Polscy analitycy (a nie mam tu na myśli publicystów) są zgodni, że zagadnienia wynikające z międzynarodowego terroryzmu nie mogą przyćmić innych zagrożeń. Wszelkie zagrożenia dla Polski będą zdefiniowane w nowej strategii bezpieczeństwa, nad którą rozpoczynają się...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta