Prawda rzucona w oczy świata
Prawda rzucona w oczy świata
Józef Mackiewicz z córką Haliną w Monachium, rok 1976
(C) ARCHIWUM HALINY MACKIEWICZ
WŁODZIMIERZ BOLECKI
Wiosną 1943 r. Józef Mackiewicz mieszkał już od kilku lat w niewielkim domu w podwileńskiej miejscowości Czarny Bór. Raz lub dwa razy na tydzień chodził na piechotę do Wilna. Na kilka dni przed Wielkanocą 1943 r. spotkał na ulicy znajomego z Syndykatu Dziennikarzy Wileńskich, wówczas pracownika działu ogłoszeń wydawanego przez Niemców "Gońca Codziennego". Dowiedział się od niego, że poszukuje go niejaki Klau, szef niemieckiego biura prasowego przy tzw. Gebietskommisariat Wilna-Stadt, chcąc zaproponować mu wyjazd do Katynia.
Musiało to być już po 13 kwietnia 1943 r., gdyż tego właśnie dnia Niemcy podali po raz pierwszy informację o odkryciu pod Smoleńskiem grobów żołnierzy polskich zamordowanych w 1940 r. przez NKWD. Dla Mackiewicza było oczywiste, że jest to "sprawa doniosła" nie tylko dla niego, gdyż będzie mógł zobaczyć "największą zbrodnię tej wojny na własne oczy, ale również dla Polski całej, gdyż niewątpliwie tylko bardzo nielicznym wypadnie kiedyś stanąć przed jakimś trybunałem czy po prostu sądem historii, w charakterze...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta