Lewiatan w pętli czasu
Lewiatan w pętli czasu
Tak się już dziwnie ułożyły stosunki w Rzeczypospolitej, że za każdym razem po proklamowaniu przez rząd odwrotu od etatyzmu i po paru posunięciach w tym kierunku w rzeczach mniejszej wagi zjawiał się nowy projekt rządowy, który zagarniał pod berło etatyzmu nowe rozległe dziedziny życia gospodarczego i który znajdował gorących popleczników we wpływowych stronnictwach sejmowych. (...) Etatyzm otwierał w końcu obfite i, przy żywiołowym pędzie ludności do urzędów, atrakcyjne źródło stanowisk. Stronnictwa polityczne widziały w obsadzaniu tych stanowisk szanse organizowania za pieniądze skarbowe swoich kadr politycznych.
Tylko niedzisiejsza, staromodna elegancja języka pozwala się domyślać, że ten cytat nie jest opisem współczesnej Polski. Rzeczywiście, dotyczy II Rzeczypospolitej w początku lat 20. i wyszedł spod pióra jednego z najwybitniejszych polskich mężów stanu, działaczy gospodarczych, współtwórcy i dyrektora naczelnego Centralnego Związku Polskiego Przemysłu, Górnictwa, Handlu i Finansów, zwanego potocznie Lewiatanem.
Opublikowane przez Krajową Agencję...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta