Unia w Polsce, Polska w Unii
Unia w Polsce, Polska w Unii
STEFAN DUNIN-WĄSOWICZ
Polskie członkostwo w Unii Europejskiej, dostęp do rynków i systemów redystrybucji europejskich środków finansowych jest logiczną konsekwencją prowadzonej od początku lat 90. polityki otwarcia gospodarki. Im bliższe ono się staje, tym istotniejsze jest przygotowanie się do wykorzystania pojawiających się możliwości. Jak je wykorzystamy, zależy w ogromnym stopniu od zakresu i dostępności informacji na ten temat.
Według moich szacunków już ponad 20 proc. przychodów przedsiębiorstw w Polsce powstaje w firmach pochodzenia unijnego. 70 proc. obrotów polskiego handlu zagranicznego to handel właśnie z Unią. Stopień współzależności gospodarki jest zatem większy niż w innych krajach przed ich wejściem do UE.
Nowe możliwości związane z członkostwem pojawią się na poziomie państwa, samorządów i przedsiębiorstw, powiększą się też możliwości osób prywatnych. Efekty zależeć będę głównie od stopnia przygotowania, a to z kolei - od kompletności i jakości informacji. W przedsiębiorstwach udane zmiany są konsekwencją szczegółowego planu i zakrojonej na szeroką skalę komunikacji celów. Z moich doświadczeń, związanych z uczestnictwem w...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta