Detektyw Fandorin prowadzi śledztwo
Detektyw Fandorin prowadzi śledztwo
Jerzy Czech
Fenomen Fandorina skupił w sobie wszystkie tęsknoty Rosjan za normalnością, marzenia o kraju z mądrymi władcami, uczciwymi urzędnikami i sprawną policją.
dawnej Japonii samuraj rozpoczynający nowy etap życia podkreślał ów przełom przez zmianę imienia. Kiedy więc japonista Grigorij Czchartiszwili, długoletni wiceszef "Inostrannej Litieratury", znudzony przekładami i eseistyką, napisał całą serię kryminałów retro - przeistoczył się w Borisa Akunina. I chociaż słowo "akunin" oznacza po japońsku złego człowieka, trudno dopatrzyć się czegoś złego w autorskim zamyśle: stworzyć rosyjską "literaturę środka".
Błyskotliwa kariera Akunina
Czytelnik w Rosji miał dotąd bowiem do dyspozycji albo byle jak napisane czytadła, albo od razu "Zbrodnię i karę"; zasypać przepaść między nimi spróbował właśnie Akunin. O dużym na to zapotrzebowaniu świadczy jego dzisiejsza pozycja, nie od razu zresztą osiągnięta: w roku 1998, kiedy wyszedł "Azazel", pierwsza z powieści, sprzedano 30 tys. egzemplarzy, rok następny zamknął się liczbą 50 tysięcy. Kiedy jednak dziennikarze zidentyfikowali tajemniczego autora, nastąpił przełom w sprzedaży, która sięgnęła jednego...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta