Wszystko o urlopach wypoczynkowych: Urlopy proporcjonalne i uzupełniające; Urlop wypoczynkowy a inne urlopy
Rozdział III
Urlopy proporcjonalne i uzupełniające Powrót na stronę tytułową broszury
Po zasiłku dla bezrobotnych pracownik podejmuje podczas roku pracę na czas nieokreślony. Czy należy mu się urlop proporcjonalny czy też za cały rok?
W takim wypadku pracownikowi należy się urlop proporcjonalny do czasu zatrudnienia w danym roku. Okres pobierania zasiłku dla bezrobotnych wlicza się do stażu pracy wymaganego do nabycia lub zachowania uprawnień pracowniczych. Pracownik nie nabywa jednak wówczas prawa do urlopu wypoczynkowego. Okres ten będzie natomiast zaliczony do stażu pracy mającego znaczenie dla ustalenia wymiaru urlopu wypoczynkowego.
Podstawa prawna: art. 155 2 § 1 k.p. , art. 30 ustawy o zatrudnieniu i przeciwdziałaniu bezrobociu
W sierpniu uzyskam urlop uzupełniający w wymiarze 6 dni z tytułu ukończenia szkoły wyższej. W marcu wykorzystałam już 16 dni urlopu. Czy należy mi się urlop proporcjonalny, czy też całe 6 dni?
Pracownikowi, który w trakcie trwania stosunku pracy nabywa prawo do urlopu w wyższym wymiarze, przysługuje urlop uzupełniający. Jeżeli stosunek pracy nie ulega rozwiązaniu, nie stosuje się zasady proporcjonalności. Udziela się pracownikowi urlopu uzupełniającego. Ponieważ w omawianej sytuacji pracownica wykorzystała już 16 dni, z przysługującego jej wcześniej...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta