Za godziwą cenę
Za godziwą cenę
MACIEJ BAŁTOWSKI
Zasady udziału kapitału zagranicznego w przejmowaniu polskiego majątku były od początku lat 90. przedmiotem krytyki zarówno części ekspertów, jak i różnych ugrupowań politycznych.
Nadal podnosi się zarzuty, że majątek narodowy był sprzedawany znacznie poniżej jego rzeczywistej wartości. Z wyliczeń wynika jednak, że generalnie zagraniczni inwestorzy przejmowali przedsiębiorstwa za godziwą cenę.
Żeby ustalić, jak było rzeczywiście, trzeba określić relację pomiędzy dwiema wielkościami: nakładami poniesionymi przez inwestorów zagranicznych w związku z przejmowaniem sprywatyzowanych firm oraz wartością tych przedsiębiorstw. Umożliwiają to analizy, oparte na ogólnie dostępnych danych GUS, Ministerstwa Skarbu Państwa oraz na szacunkach eksperckich.
Wszystkie przytaczane dalej kwoty w polskich złotych dotyczą cen roku 2000. Wydatki ponoszone lub korzyści uzyskiwane w latach wcześniejszych zostały sprowadzone do wartości roku 2000 za pomocą ich pomnożenia przez odpowiedni wskaźnik inflacji.
Prywatyzacja kapitałowa
Nakłady poniesione przez inwestorów zagranicznych w prywatyzacji kapitałowej składają się zasadniczo z trzech elementów: wpływów do budżetu państwa, kwot ulokowanych w przejmowanych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta