Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polskie milczenie

22 czerwca 2002 | Plus Minus | ZK
źródło: Nieznane

NIEMCY - POWRÓT HISTORII

Polskie milczenie

ZDZISŁAW KRASNODĘBSKI

Niemcy zawsze pamiętali o wypędzeniach (na zdjęciu: zjazd Ziomkostwa Śląskiego w 1951 roku w Monachium), jednak dopiero od niedawna podkreślają, że były one pogwałceniem uniwersalnych wartości i domagają się ich bezwarunkowego potępienia

FOT. (C) FPM

Pod koniec lat 70., kiedy pierwszy raz przyjechałem do Republiki Federalnej Niemiec, na pytanie o ziomkostwa odpowiadano mi najczęściej, że nie należy do nich przywiązywać wielkiej wagi, bo tworzą je ludzie w tak podeszłym wieku, że za parę lat wymrą, a same stowarzyszenia przestaną istnieć.

Od tego czasu upłynęło ćwierćwiecze, ziomkostwa wcale, jak widać i słychać, nie zniknęły, a temat wypędzenia Niemców stał się przedmiotem gorących sporów politycznych między Niemcami a Czechami.

Warto więc spytać, dlaczego teraz, tyle lat po wojnie, ta kwestia odżyła z taką siłą? Mieliśmy budować Europę przyszłości, a nigdy chyba jeszcze nie było tyle debat o przeszłości. Dlaczego dopiero teraz dyskutuje się o Centrum przeciwko Wypędzeniom, a jego powstanie stało się nie tylko możliwe, lecz uchodzi wręcz za nieuchronne? Najprostsza odpowiedź brzmi, że do tej pory był to temat przemilczany, spychany w cień, wypierany ze świadomości. Jak stwierdził wybitny historyk Arnulf Baring w...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2651

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament