Z terroryzmem trzeba walczyć nie tylko bronią
Z terroryzmem trzeba walczyć nie tylko bronią
FOT. BARTŁOMIEJ ZBOROWSKI
Prof. dr hab. Adam Rotfeld, podsekretarz stanu w MSZ, członek prezydenckiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego; dwukrotnie wybrany na stanowisko dyrektora Międzynarodowego Instytutu Badań nad Pokojem w Sztokholmie (1991-2002).
Po roku 1945, prawie przez pół wieku bezpieczeństwo międzynarodowe w skali światowej zapewniała równowaga sił pomiędzy rywalizującymi blokami. Działania podjęte przeciwko Irakowi po jego agresji na Kuwejt były próbą wprowadzenia w życie systemu bezpieczeństwa zbiorowego zarysowanego w Karcie Narodów Zjednoczonych. Czy nowa percepcja bezpieczeństwa międzynarodowego, która kształtuje się od 11 września 2001 r., będzie temu sprzyjać?
System bezpieczeństwa międzynarodowego nie jest - z reguły - produktem myśli polityków czy mędrców, którzy siadają przy stole i ustalają jego zasady. System bezpieczeństwa odpowiada potrzebom określonego momentu historycznego. Karta Narodów Zjednoczonych przyjęta w San Francisco w roku 1945 wyraża wolę narodów, które były zjednoczone w sojuszu przeciwko Państwom Osi. Zakładano, że sojusz ten będzie trwał również po wojnie. Założenie to było dość naiwne. Różnice interesów między wielkimi...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta