Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Cztery argumenty antyfeministy i komentarz

22 czerwca 2002 | Plus Minus | SK

DEBATA

Cztery argumenty antyfeministy i komentarz

SERGIUSZ KOWALSKI

Kto może wypowiadać się o feminizmie? Każdy. W naszym pozbywającym się uprzedzeń świecie nawet makler, fryzjer i dentysta, jeśli sądzi (nie zawsze słusznie), że ma coś do powiedzenia. Mnie do zabrania głosu skłonił Ryszard Legutko artykułem "Chybiona emancypacja" .

Czy może nie szydzić z feminizmu zaprzysięgły konserwatysta? Nie, nie może. Zresztą, rzut oka na toczące się od lat polemiki wokół takich tematów, jak równouprawnienie kobiet, aborcja, eutanazja, homoseksualizm, katecheza w szkołach publicznych, stosunek do mniejszości, a nawet lustracja i dekomunizacja, jasno pokazuje, że istnieją szerokie schematy myślowe, w ramach których adwersarze rozmieszczają się na nużąco przewidywalnych pozycjach. I ta wymiana zdań nie powinna więc być dla nikogo zaskoczeniem.

Wywód o chybionej emancypacji - odsądzający od czci i wiary feminizm, zwłaszcza w akademickim wydaniu - sprowadza się do czterech tez zasadniczych, wspartych uzupełniającymi argumentami. Omówię je kolejno, próbując wydobyć logiczne konsekwencje (i niekonsekwencje), mniej lub bardziej zawoalowane sugestie, znaczące niedomówienia i niewyeksponowane a istotne założenia ideologiczne.

Przesadzona teza

Feminizm wkroczył szerokim frontem na uniwersytety bez...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2651

Spis treści

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament