Wyburzona tradycja
Wyburzona tradycja
W samym centrum Sztokholmie wyburzono ponad 700 zabytkowych budowli. Na zdjęciu: nieliczne z ocalałych
FOT. MICHAŁ SADOWSKI
Na początku czerwca Sztokholm uroczyście obchodził 750. rocznicę powstania. Piękna stolica przypomniała swoją historię, a centrum obchodów znajdowało się na sztokholmskiej Starówce, której najstarsze domy pamiętają XII wiek
Ten zabytek dawnej architektury jest jednak w tym kraju rzadkością. Szwecja, z którą historia obeszła się nader łaskawie, oszczędzając jej wojen i najazdów, sama brutalnie rozprawiła się z zabytkami, zastępując je w latach 50. i 60. modernistycznymi budynkami stawianymi w imię dosłownie pojętego "nadążania za duchem czasu".
Szwecja ma najmniejszy w Europie odsetek starej zabudowy. Dwie trzecie budynków powstało po roku 1950, a najstarsze budowle (od średniowiecza do roku 1900) to tylko 6 procent zabudowy. Od 1945 do 1980 roku wyburzono lub zamieniono na lokale o innym charakterze 923 tysiące mieszkań. W samym tylko centrum Sztokholmu wyburzono ponad 700 zabytkowych budynków.
Oprawcy zabytków
Co spowodowało szwedzką gorączkę niszczenia? Jej korzeni należy szukać w latach 30. ubiegłego wieku - szwedzcy socjaldemokraci postanowili wtedy...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta