Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Proste jak obręcz

12 lipca 2002 | Prawo | RG
źródło: Nieznane

Opłakane skutki uproszczenia procedury cywilnej

Proste jak obręcz

RYS. JACEK FRANKOWSKI

ROMUALD GILEWICZ

Do rozpatrywania spraw nakazowych i upominawczych nie są potrzebne kwalifikacje sędziowskie. Da sobie z nimi radę referendarz.

Mimo obietnic kolejnych ministrów sprawiedliwości, że będzie lepiej, w sądach z roku na rok dzieje się gorzej. Zaległości w rozpoznawaniu spraw stale rosną.

Jednym ze środków zaradczych miało być uproszczenie przepisów o postępowaniu cywilnym, a konkretnie - nakazowym i upominawczym.

Wspólną ich cechą jest rozstrzyganie na posiedzeniach niejawnych, bez wzywania stron, na podstawie dokumentów dołączonych do pozwu. Zamiast wyroków są nakazy zapłaty. Wydanie nakazu jest próbą merytorycznego rozstrzygnięcia w sprawach, które w świetle twierdzeń pozwu są bezsporne i nieskomplikowane. Do nakazów zapłaty stosuje się odpowiednio przepisy o wyrokach (art. 353 2 kodeksu postępowania cywilnego).

Tak było

Według pierwotnego brzmienia art. 480 k.p.c. powód mógł żądać przeciwko pozwanemu wydania nakazu zapłaty, jeżeli dochodził wierzytelności pieniężnej albo świadczenia innych rzeczy zamiennych, a okoliczności uzasadniające dochodzenie roszczenia były udowodnione...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2668

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament