Pytania do Grzegorza Kołodki
Pytania do Grzegorza Kołodki
RYS. ANDRZEJ JACYSZYN
HALINA BIŃCZAK
"Kołodko milczy, złoty traci" - ten tytuł we wtorkowym wydaniu "Rz" najbardziej lapidarnie ujmuje reakcję rynków finansowych na zmianę na stanowisku "gospodarczego" wicepremiera i ministra finansów. Dla tych rynków - i nie tylko dla nich - najlepiej byłoby, gdyby Grzegorz Kołodko przedstawił swój program jak najszybciej. Ale tego można oczekiwać najwcześniej w przyszłym tygodniu. Nie wiadomo też, czy ten program zadowoli rynki finansowe ani czy będzie stanowił odpowiedź na wyzwania stojące przed gospodarką.
Pytania, jakie stawiają sobie ekonomiści w związku z nominacją Kołodki, dotyczą głównie jego podejścia do takich kwestii, jak: porządkowanie finansów publicznych i skala deficytu budżetowego, polityka kursowa i stosunki z NBP, a także przeciwdziałanie bezrobociu, wspieranie eksportu i polityka wobec przedsiębiorstw.
Jaki budżet, jakie finanse publiczne
Czy Kołodko będzie zwolennikiem "luźniejszego" budżetu, czego zdają się oczekiwać jego zwolennicy, czy też będzie pod tym względem twardy? Andrzej Wernik i Izabela Bolkowiak, jego dawni współpracownicy,...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta