Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Przed Międzynarodowym Trybunałem

12 lipca 2002 | Publicystyka, Opinie | JR

Poza protokołem

Przed Międzynarodowym Trybunałem

JANUSZ REITER

Stany Zjednoczone i Unia Europejska spierały się już nieomal o wszystko, a więc na przykład o banany i o stal, karę śmierci i produkcję filmów, obronę przeciwrakietową i politykę wobec Kuby. Tam, gdzie w grę wchodziły interesy, a tak bywało na ogół, obie strony zawierały kompromisy. Tam, gdzie ścierały się racje ideologiczne, jedni i drudzy pozostawali przy swoim zdaniu. W najnowszym sporze, tym razem o Międzynarodowy Trybunał Karny, chodzi o ideologię i interesy. Wszystko wskazuje na to, że spierające się strony dojdą do minimalnego kompromisu, później okopią się w swych ideologicznych szańcach, co może zapowiadać długotrwałą wojnę pozycyjną.

Międzynarodowy Trybunał Karny to wytwór tej doktryny politycznej, którą jeszcze kilka lat temu Europa i Stany Zjednoczone wspólnie święciły jako początek nowego ładu, opartego bardziej na wartościach moralnych niż twardych interesach. To właśnie pod tym hasłem państwa zachodnie, w tym Polska, zdecydowały się interweniować w byłej Jugosławii - nie po to, aby tam zdobyć wpływy, lecz po to, by zapewnić respektowanie praw człowieka. Nawet niemieccy...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2668

Spis treści

Wojna z terroryzmem

Konflikt na Bliskim Wschodzie

Zamów abonament