Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Polski rynek jest za ciasny

06 sierpnia 2002 | Ekonomia | de
źródło: Nieznane

Polskie firmy za granicą inwestują głównie w przedstawicielstwa i biura handlowe

Polski rynek jest za ciasny

Polskie firmy z wielu branż coraz częściej inwestują za granicą. Wynika to przede wszystkim z rosnącego eksportu i faktu, że przy kurczącym się popycie wewnętrznym polskie spółki zaczynają traktować eksport jako podstawowe źródło przychodów.

Niepotrzebne zezwolenie

- Firmy dokonujące inwestycji bezpośredniej w kraju należącym do OECD lub w kraju, z którym Polska ma zawartą umowę o popieraniu i wzajemnej ochronie inwestycji, nie potrzebują zezwolenia dewizowego - mówi Halina Jarczewska, naczelnik wydziału przepisów i upoważnień dewizowych NBP. W krajach, z którymi Polska nie ma podpisanych umów BIT (Bilateral Investment Treaties), zwolnienie dewizowe, a więc brak wymogu uzyskania zgody prezesa NBP, obejmuje jedynie inwestycje przyjmujące postać pożyczek lub kredytów udzielanych spółce przez udziałowców oraz transferu środków na finansowanie kosztów utrzymania przedstawicielstw. Dla pozostałych form inwestycji bezpośrednich, a więc założenie nowej firmy lub kupno udziałów w już istniejącej, wymagane jest uzyskanie zgody prezesa NBP.

- Przeważająca część wnioskodawców ubiega się o pozwolenie na dokonanie inwestycji w Rosji, z którą...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2689

Spis treści

Listy

Zamów abonament