Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rzeczpospolita Czytelników; 06.02.2002

06 sierpnia 2002 | Prawo | DP

Rzeczpospolita Czytelników

  • Dokumenty płacowe u pracodawcy
  • Przetwarzanie pod kontrolą celną
  • Alimenty dla macochy

Dokumenty płacowe u pracodawcy

Jeden z zakładów pracy, w których byłam zatrudniona, zniszczył dokumentację płacową potrzebną do obliczenia kapitału początkowego. Zamierzam wnieść sprawę do sądu. Proszę mi wskazać przepisy mówiące o zasadach przechowywania dokumentacji płacowej i osobowej oraz o obowiązkach zakładu pracy w tym zakresie.

Jolanta Kroner:

Do końca 1990 r. zasady przechowywania dokumentacji osobowej i płacowej regulowało rozporządzenie ministra nauki, szkolnictwa wyższego i techniki z 25 lipca 1984 r. w sprawie zasad klasyfikowania i kwalifikowania dokumentacji oraz zasad i trybu przekazywania materiałów archiwalnych do archiwów państwowych (Dz. U. nr 41, poz. 215). Wydano je na podstawie delegacji z ustawy z 1983 r. o narodowym zasobie archiwalnym i archiwach. Zobowiązywało zakłady pracy do przechowywania dokumentacji płacowej pracowników tylko przez 12 lat, a dokumentacji osobowej przez 50 lat. Tak więc zakłady miały prawo - choć nie obowiązek - likwidowania dokumentacji płacowej po 12 latach od zakończenia zatrudnienia przez pracownika. Niektóre zlikwidowały ją zatem, ale inne...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2689

Spis treści

Listy

Zamów abonament