Prawnicy, do szkół
Prawnicy, do szkół
RYS. PAWEŁ GAŁKA
ANNA CZAPRACKA
Bez włączenia się wszystkich organizacji pozarządowych i rządowych w dostosowanie wymiaru sprawiedliwości do wymagań Unii Europejskiej nie wykorzystamy szansy pokonania dystansu cywilizacyjnego - ze szkodą dla społeczeństwa.
Ostatnio odbyły się dwie ważne debaty poświęcone wymiarowi sprawiedliwości w aspekcie przystąpienia Polski do Unii. O europejskich standardach w wymiarze sprawiedliwości dyskutowano na Uniwersytecie Warszawskim, a o członkostwie Polski w Radzie Europy jako o drodze ku członkostwu w Unii na zorganizowanej przez Ośrodek Informacji Rady Europy konferencji. Podczas obu debat podnoszono, że sędziom należy się pomoc w sprostaniu wyzwaniom, jakie stawia przed nimi przystąpienie do Unii.
Cudów nie będzie
Pokutuje naiwna wiara, że sędzia, jakiego chce państwo i społeczeństwo, czyli znakomity prawnik, jednak o skromnych wymaganiach finansowych, jednocześnie powolny społecznemu poczuciu sprawiedliwości, medialny, życzliwy stronom oraz niezmordowany (zdolny do zastąpienia sekretariatu), uczący się za własne pieniądze języków, kontaktujący się za własne pieniądze z europejskimi sędziami, spadnie nam z nieba.
Cudów nie ma i jeżeli mamy poważnie...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta