Spór z zagranicznym kontrahentem
W ubiegłym tygodniu na pytania czytelników odpowiadał Bartłomiej Jankowski ADWOKAT Z WARSZAWSKIEJ FILII KANCELARII CMS CAMERON MCKENNA
Spór z zagranicznym kontrahentem
ZA TYDZIEŃ
Jesteśmy firmą budowlaną. Podpisujemy kontrakt z niemieckim przedsiębiorstwem na budowę hotelu na Majorce. Nasza pozycja negocjacyjna jest raczej słaba, ale mimo to interesuje nas, na co powinniśmy zwrócić uwagę, gdy chodzi o rozstrzyganie potencjalnych sporów. Nie mamy niestety o tym żadnych konkretnych informacji.
- W takim wypadku poza względami ściśle biznesowymi, z którymi - zakładam - już się państwo uporali, należy zwrócić uwagę przede wszystkim na:
- prawo właściwe dla umowy,
- możliwość zastosowania modelowych rozwiązań kontraktowych FIDIC,
- sposób rozstrzygania sporów,
- język umowy i postępowania.
Najlepiej zabezpieczyć się przed niespodziewanymi rozwiązaniami, wskazując w umowie prawo dla niej właściwe. Dla państwa najkorzystniejszy byłby wybór prawa polskiego. Wtedy bowiem najłatwiej byłoby uzyskać poradę prawną, gdyby pojawił się jakiś problem. Jeśli ze względu na słabą pozycję negocjacyjną nie są państwo w stanie przeforsować takiego rozwiązania, to warto pomyśleć o
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta