Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Inteligencja nie tylko na dziury w drogach

17 września 2002 | Moje Auto | ZZ

Technika Pierwsze auta z nowej generacji zawieszeniem

Inteligencja nie tylko na dziury w drogach

ZBIGNIEW ZWIERZCHOWSKI

Miękkie, twarde, sportowe; z resorami lub sprężynami, różnego rodzaju amortyzatorami - zawieszenie samochodów, niezbędne nawet na równej drodze, doszło do generacji określonej mianem "inteligentnej". Inteligencja oznacza tu, że dostosowuje się w rzeczywistym czasie do drogi i sposobu jazdy. Pierwsze auta z takim zawieszeniem, Citroeny C 5, są na drogach, ale właściwie już mają konkurencję. Po blisko 50 latach "odmieniec" Citroen, który konsekwentnie rozwijał swoje oryginalne zawieszenie, ma rywali swego rozwiązania, a przede wszystkim potwierdzenie, że zmierzał w dobrym kierunku.

Kierunek, w którym zaczęli podążać także inni producenci aut, to konstrukcja zawieszenia, które samoczynnie reaguje na rodzaj nawierzchni - inaczej działa przy jeździe po dziurach, inaczej na zakrętach, przy spokojnym lub sportowym stylu jazdy. W przeszłość odchodzi sytuacja, gdy np. auto z twardszym zawieszeniem, dobrym na równe drogi i na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament