Listonosz puka tylko raz
Listonosz puka tylko raz
Czy listonosz powinien upewnić się, że odbiorca rzeczywiście mieszka w miejscu podanym w piśmie sądu
FOT. (C) MAREK ZIELIŃSKI/SUPER EXPRESS
ZASKARŻONE REGULACJE
Kwestionowany przez skarżącego § 9 ust. 3 rozporządzenia mówi, że przesyłkę wraz z formularzem potwierdzenia odbioru przechowuje się w pocztowej placówce oddawczej przez 7 dni od dnia jej złożenia.
Kwestionowany przez bydgoski sąd § 10 ust. 1 rozporządzenia mówi zaś, że jeżeli przesyłki nie można doręczyć z powodów określonych w kodeksie postępowania cywilnego, listonosz umieszcza o tym adnotację na formularzu potwierdzenia odbioru i niezwłocznie oddaje przesyłkę pocztowej placówce oddawczej, która po umieszczeniu na nim odcisku datownika zwraca pismo organowi wysyłającemu.
Zaawizowane pismo sądowe czeka na poczcie przez 7 dni. Potem wraca do sądu i uznaje się, że przesyłka została właściwie doręczona.
Jeżeli adresat nie odebrał listu, bo pojechał na urlop, trafił do szpitala lub powołano go na ćwiczenia wojskowe może to oznaczać dla niego utratę prawa do wniesienia odwołania od orzeczenia sądu.
Dzisiaj Trybunał Konstytucyjny...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta