Nie puszcza brudu
Nie puszcza brudu
RYS. ROCH FOROWICZ
WIESŁAW JASIŃSKI
Pranie pieniędzy wciąż się przeobraża. Coraz więcej jest też przestępstw generujących brudne pieniądze. Prawo musi na to reagować.
Pierwszym instrumentem prawnym do zwalczania prania pieniędzy, jaki przyjęła Unia Europejska, była dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich z 10 czerwca 1991 r. w sprawie ochrony systemu finansowego przed wykorzystywaniem go do celów prania pieniędzy. Dopiero ona zaprezentowała całościową koncepcję zapobiegania procederowi (poprzednie regulacje określały tylko instrumenty represyjne), wyznaczyła obszar kryminalizacji i instrumentarium prewencyjne obligatoryjne dla instytucji kredytowych i finansowych. W efekcie we wszystkich państwach członkowskich utworzono narodowe systemy walki z praniem pieniędzy, niekiedy wykraczające poza wzorzec dyrektywy. Potem je zresztą przebudowywano, także ze względu na nowe zagrożenia. Pranie pieniędzy jest bowiem procederem przeobrażającym się. Przybywa także przestępstw bazowych, z których generowane są coraz większe kwoty brudnych pieniędzy.
Nic więc dziwnego, że w 1996 r. Parlament Europejski przyjął uchwałę obligującą Radę Ministrów do pracy nad zmianą dyrektywy. Szczególne przyspieszenie procedur legislacyjnych...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta