Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Nie puszcza brudu

17 września 2002 | Prawo | WJ
źródło: Nieznane

Unijna dyrektywa o ochronie systemu finansowego przed praniem w nim pieniędzy

Nie puszcza brudu

RYS. ROCH FOROWICZ

WIESŁAW JASIŃSKI

Pranie pieniędzy wciąż się przeobraża. Coraz więcej jest też przestępstw generujących brudne pieniądze. Prawo musi na to reagować.

Pierwszym instrumentem prawnym do zwalczania prania pieniędzy, jaki przyjęła Unia Europejska, była dyrektywa Rady Wspólnot Europejskich z 10 czerwca 1991 r. w sprawie ochrony systemu finansowego przed wykorzystywaniem go do celów prania pieniędzy. Dopiero ona zaprezentowała całościową koncepcję zapobiegania procederowi (poprzednie regulacje określały tylko instrumenty represyjne), wyznaczyła obszar kryminalizacji i instrumentarium prewencyjne obligatoryjne dla instytucji kredytowych i finansowych. W efekcie we wszystkich państwach członkowskich utworzono narodowe systemy walki z praniem pieniędzy, niekiedy wykraczające poza wzorzec dyrektywy. Potem je zresztą przebudowywano, także ze względu na nowe zagrożenia. Pranie pieniędzy jest bowiem procederem przeobrażającym się. Przybywa także przestępstw bazowych, z których generowane są coraz większe kwoty brudnych pieniędzy.

Nic więc dziwnego, że w 1996 r. Parlament Europejski przyjął uchwałę obligującą Radę Ministrów do pracy nad zmianą dyrektywy. Szczególne przyspieszenie procedur legislacyjnych...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament