Podatkowy odpust; UPADŁOŚCI FIRM; Jak odzyskać cegielnię, piekarnię, aptekę, gdy brakuje ustawy reprywatyzacyjnej
- List czytelnika - Podatkowy odpust
- UPADŁOŚCI FIRM
- Dziś dwa dyżury ekspertów
- KONKURS DLA CZYTELNIKÓW DOBREJ FIRMY - Wygraj książkę
List czytelnika
Podatkowy odpust
Wypowiadając się na temat projektu opodatkowania nieujawnionych dochodów, jeden z prominentnych przedstawicieli fiskusa bronił 7,5-proc. stawki, którą miałyby być opodatkowane te dochody. Twierdził, że jest to wskaźnik odzwierciedlający efektywne opodatkowanie dochodów. Jeśli dobrze rozumiem, oznacza to, iż do tej pory od każdych 100 zł dochodu budżet zyskiwał 7,5 zł, po odliczeniu składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne.
Być może sięgamy do różnych źródeł i mówimy o innych latach, lecz Biuletyn Skarbowy Ministerstwa Finansów nr 6 (42) z 2001 r. podaje na str. 13 inne dane. Mianowicie efektywne obciążenie dochodu w 2001 r., po odliczeniu składki na powszechne ubezpieczenie zdrowotne, wynosiło 9,22 proc. Ale dajmy spokój drobiazgom. To przecież tylko 1,72 proc.
Budżet zyskiwał efektywnie - według przedstawiciela MF - 7,5 proc. dochodu. Dochodu, czyli przychodu pomniejszonego o koszty jego uzyskania, w tym wynagrodzenie pracowników i składkę na Fundusz Pracy.
"Zwyczajny" podatnik, aby móc uznać wydatek za koszt...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta