Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Gdzie jest grobowiec Cheopsa

17 września 2002 | Nauka i Technika | KK
źródło: Nieznane

Archeologia W Egipcie robot spenetruje największą piramidę świata

Gdzie jest grobowiec Cheopsa

KRZYSZTOF KOWALSKI

Robot wyposażony w mikrokamery zostanie dziś wprowadzony w głąb szybu wiodącego być może do komory grobowej zwanej królewską, największej egipskiej piramidy wzniesionej w Gizie (obecnie przedmieście Kairu) dla faraona Cheopsa w III tysiącleciu p.n.e. Zdalnie sterowane urządzenie jest wielkości odkurzacza. Poinformowała o tym AFP.

Prof. Zygmunt Krzak, Zakład Epoki Kamienia PAN w Warszawie

Doświadczenie, statystyka każą powątpiewać w możliwość odkrycia nietkniętego starożytnego grobowca egipskiego. Ostatni raz fakt taki miał miejsce w 1922 roku - był to grób Tutenchamona. Z reguły komnaty, komory są puste, a jeśli jest w nich cokolwiek, to takie przedmioty, które były bezwartościowe dla rabusiów, w dodatku zbyt ciężkie, jak na przykład kamienne sarkofagi. Ale oczywiście niczego wykluczać nie wolno, być może współczesna technika umożliwi odnalezienie i spenetrowanie korytarzy i komór ukrytych, zamurowanych, do których dostęp - w zamiarze starożytnych budowniczych - miał być odcięty na...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament