Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Byłam Zagłobą i Papkinem

17 września 2002 | Kultura | JB
źródło: Fotoarchiwum

Na jubileusz 90-lecia Irena Kwiatkowska od A do Ż

Byłam Zagłobą i Papkinem

FOT. ANDRZEJ WIKTOR

Aleksander Bardini, studiujący z Ireną Kwiatkowską w przedwojennym PIST, uważał, że była największą osobowością na roku. Jej profesor Aleksander Zelwerowicz twierdził: "Nic dziwnego, że - jak mówią - byłem znakomitym pedagogiem, skoro miałem uczniów tej miary, co Irena Kwiatkowska". Konstanty Ildefons Gałczyński z myślą o niej stworzył postać Hermenegildy Kociubińskiej. Duży wpływ na jej karierę artystyczną wywarli oczywiście twórcy Kabaretu Starszych Panów, Jeremi Przybora i Jerzy Wasowski. Stefania Grodzieńska uważa, że nie ma ona i nie będzie miała następczyni, bo nikt do końca nie zgłębił, na czym tak naprawdę polega jej fenomen.

Obchodząca dziś 90. urodziny Irena Kwiatkowska cieszy się ogromną sympatią także naszych czytelników. Świadczy o tym przyznana w 1997 roku złota odznaka "TeleRzeczpospolitej". Znakomita artystka wielokrotnie udzielała wywiadów "Rz". To właśnie na ich podstawie udało się nam ułożyć ten niecodzienny alfabet, który dedykujemy "kobiecie pracującej" na jej urodziny.

A - Aktorstwo

Aktor musi dążyć do tego, by publiczność miała wrażenie, że rola nic go nie kosztuje. Aktorstwo powinno być tak naturalne, by nikomu nie przyszło do...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament