Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Rewolucja cenowa

17 września 2002 | Ekonomia | JB DW
źródło: Nieznane

Po przystąpieniu Polski do Unii Europejskiej

 • Komentarz: Czy konsumentom będzie lepiej Rewolucja cenowa

  Grecy po raz kolejny protestowali przeciwko drożyźnie po wprowadzeniu euro. Wczoraj nie kupowali owoców i warzyw. Wielu sprzedawców od 1 stycznia zaokrągliło ceny w górę, a potem jeszcze dodało do tego nową marżę. W efekcie w niektórych krajach UE żywność i artykuły konsumpcyjne znacznie podrożały. To, naturalnie, przestroga dla wszystkich innych krajów, które będą wprowadzały euro. Na zdjęciu: bazar warzywny w Atenach(AP, D.W.)

  (c) AP

  JĘDRZEJ BIELECKI

  Z BRUKSELI

  Przystąpienie Polski do Unii Europejskiej nie wywoła istotnego skoku inflacji - przekonuje Gerassimos Thomas, rzecznik komisarza ds. finansowych wspólnoty. Jednak zmiany cen niektórych towarów mogą być bardzo istotne, i to przeważnie na korzyść konsumentów.

  Konkluzje Komisji są istotne dla przystąpienia naszego kraju do strefy euro. Wskaźnik inflacji nie może być wyższy więcej niż o 1,5 pkt. proc. od średniej trzech najlepszych pod tym względem krajów eurolandu, jeśli chcemy zastąpić złotego wspólnym pieniądzem. Dziś Polska spełnia ten warunek, ale trzeba było 12 lat, aby osiągnąć taki wynik. Gdyby po uzyskaniu członkostwa wzrost cen istotnie przyspieszył, korzyści unii walutowej

 • ...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament