Pamięci zamęczonych Niemców
- Obóz w Łambinowicach
- Komentarz: Barometr pojednania Pamięci zamęczonych Niemców
Poświęcenie w Łambinowicach cmentarza ofiar obozu pracy dla wysiedlanych ze Śląska Niemców
FOT. GRZEGORZ HAWAŁEJ
MAREK SZCZEPANIK
W Łambinowicach otwarto cmentarz ofiar działającego w latach 1945 - 1946 obozu pracy dla wysiedlanych ze Śląska Niemców. - Ten akt oddania czci cywilnym ofiarom obozu jest jednocześnie hołdem dla wszystkich ofiar minionego "wieku okrucieństwa" - powiedział podczas ekumenicznego nabożeństwa arcybiskup opolski Alfons Nossol.
Przez całe dziesięciolecia w oficjalnej polskiej literaturze Łambinowice były miejscem, gdzie od wojny francusko-pruskiej do końca drugiej wojny światowej działały niemieckie obozy jenieckie. Przemycane z RFN broszury zawierające wspomnienia osób więzionych w powojennym obozie pracy w czasach PRL określano mianem rewizjonistycznej propagandy.
Przełom nastąpił na początku lat dziewięćdziesiątych, m.in. za sprawą dyrektora Centralnego Muzeum Jeńców Wojennych w Łambinowicach Edmunda Nowaka. W swojej książce "Cień Łambinowic" opisał on przemilczaną do tej pory historię obozu pracy, nad którym faktyczny nadzór sprawował Urząd
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta