Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Kryzys kultury w RP

17 września 2002 | Publicystyka, Opinie | KP

Oświadczenie

Kryzys kultury w RP

(...) To kultura zespala nas i nadaje sens życiu. Jej ostry kryzys zagraża wszystkim. Kryzys jest faktem (...). Transformacja rynkowa stworzyła gospodarkę kulturalnego niedoboru, a praktyka demokratycznych rządów nie zdołała temu zapobiec. Przyczyną jest nie tylko brak środków, także uwikłanie kultury w konflikty społeczne, także postawy rządzących i rządzonych i sposób, w jaki media opisują polską rzeczywistość.

Od początku przemian ustrojowych w Polsce powraca w mediach i życiu publicznym temat końca inteligencji. Przygotowywanie opinii do ostatecznego pogrzebu tej warstwy łączy się z powierzchowną i arogancką oceną tradycji inteligenckiej w kulturze. W konsekwencji niszczy to szacunek dla samej kultury, dla jej twórców, neguje potrzeby kulturalne społeczeństwa.

Pogarda do pojęcia kultury jako sposobu życia, a nie tylko konsumpcji, wiąże się z uznaniem kultury za "towar jak każdy inny". Hasło to jest odbiciem skrajnego stanowiska amerykańskiego w negocjacjach...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament