Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Formularze budzą wątpliwości

17 września 2002 | Prawo | RK

Dyskusja Deklaracje majątkowe

Formularze budzą wątpliwości

ADAM BARTOSIEWICZ RYSZARD KUBACKI

Ministerstwo Finansów na swoich stronach internetowych szybko (9 września) i w "przyjaznej" dla użytkownika formie (pliki MS-Worda oraz PDF) ujawniło wzory deklaracji abolicyjnych i majątkowych. To cieszy. Martwi jednak, że wzory zdają się zawierać pewne luki i błędy. W przyszłości mogą być przyczyną licznych kontrowersji.

W deklaracji majątkowej (DM-1) w polu 36 i 44 mają być wpisywane informacje o złożonym załączniku dotyczącym nieruchomości (DM-N) oraz o wartości tego rodzaju nieruchomości; z kolei w polu 37 i 45 - dane dotyczące złożonego załącznika DM-L "prawa własności do lokali mieszkalnych" oraz wartość tego rodzaju majątku.

Jeżeli ktoś ma prawo własności do lokalu mieszkalnego, to lokal ten stanowi odrębną nieruchomość. Zgodnie bowiem z przepisem art. 2 ust. 1 ustawy z 24 czerwca 1994 r. o własności lokali samodzielny lokal mieszkalny, a także lokal o innym przeznaczeniu mogą stanowić odrębne nieruchomości. Prawo własności lokali powinno być zatem wpisane jako nieruchomość do pozycji 36 i 44.

Galimatias jest jeszcze większy, jeżeli spojrzymy na tytuł załącznika DM-L, do którego odsyła wzór deklaracji majątkowej. Otóż nie ma tam mowy o "prawach własności do lokali mieszkalnych", lecz o...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Brak okładki

Wydanie: 2725

Spis treści

Listy

Zamów abonament