Królewskie lęki i marzenia
- Niewolnicy
- Założenie Aleksandrii Właśnie doprowadzam do końca pracę nad książką obejmującą (po "Mitologii Greków i Rzymian" i po "Literaturze Greków i Rzymian") "Dzieje Greków i Rzymian". Może to będzie coś nowego, bo wprawdzie piszę bez natrętnych aktualizacji, ale sam stale odczuwam, że to pisze ktoś żyjący w naszej dziwnej (albo się nam tak tylko zdaje?) epoce. Wyjmuję z książki dla moich łaskawych Czytelników dwa rozdziały: o niewolnikach w świecie greckim i o założeniu Aleksandrii. Nie wymieniam na początku imienia króla, ale o niego to chodzi, o tego zadziwiającego Aleksandra. Książka ukaże się, jak dwie poprzednie z cyklu "Mitologia" i "Literatura", w Wydawnictwie Świat Książki, ostoi dziś moich studiów klasycznych. Z.K.
Fragment mozaiki przedstawiającej Aleksandra Wielkiego podczas bitwy. Museo Archeologico Nazionale w Neapolu
(C) CORBIS
Niewolnicy
Nasza opowieść niedawno dotknęła buntów Meseńczyków i helotów przeciwko władającym nimi Spartanom. Mesenia, dopóki jej w roku 371 przed Chrystusem nie wyzwoli tebański wódz Epaminondas, była jednym z wielu w antycznym świecie przykładów (zresztą nie tylko antycznym) ludu podbitego przez obce państwo i trzymanego w
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta