Warunki nie do renegocjacji
Warunki nie do renegocjacji
JĘDRZEJ BIELECKI
Z BRUKSELI
- Przyjmijcie warunki, jakie oferuje wam Unia Europejska, bo lepszych nie będzie, a na następną okazję przystąpienia do wspólnoty możecie czekać wiele lat - przestrzega Bertel Haarder, minister ds. europejskich Danii, przewodzącej obecnie UE. - Najważniejsze jest wejść do środka, bo potem można wiele renegocjować - zachęca.
Haarder wskazuje na rok 2006. Wtedy zaczyna się nowy, siedmioletni budżet "15". Kto będzie uczestniczył w jego opracowaniu, zyska wpływ na przyszły kształt Wspólnej Polityki Rolnej (CAP) i polityki strukturalnej, które wspólnie rozstrzygają o 3/4 unijnych wydatków.
Gdy do UE przystępowała w połowie lat 80. Hiszpania, pani Thatcher radziła to samo premierowi Felipe Gonzalesowi: - Negocjacje z Unią Europejską polegają na przyjęciu wszystkiego, czego chce Bruksela, żeby potem, gdy jest się już w środku, możliwe wiele renegocjować - mówiła. Hiszpański przywódca przyjął do serca radę "żelaznej damy". Dzięki jego uporowi, przede wszystkim w starciu z kanclerzem Helmutem Kohlem, unijne fundusze strukturalne urosły z niemal zera do około 35 mld euro rocznie, a Hiszpania przystąpiła do strefy euro jednocześnie z...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta