Cena wojny z Irakiem
Cena wojny z Irakiem
JEFFREY D. SACHS
Efekty bezpośredniego bodźca, jakim dla gospodarki w skali makro będą wydatki wojskowe, mogą okazać się znacznie mniejsze niż ujemne skutki towarzyszących konfliktowi zbrojnemu zakłóceń w międzynarodowych powiązaniach ekonomicznych.
Wojna z Irakiem wydaje się nie do uniknięcia - czy to z poparciem ONZ, czy bez niego. Koszty ekonomiczne takiej wojny mogą być olbrzymie, zarówno jeśli chodzi o bezpośrednie amerykańskie wydatki na działania militarne i na późniejsze usuwanie ich skutków, jak i w odniesieniu do wpływu na gospodarkę światową. Ta wojna pogorszy i tak już osłabioną kondycję gospodarki w skali globalnej i być może doprowadzi świat do recesji. Ekonomiczny wynik wojny będzie w dużej mierze zależeć od jej dyplomatycznego kontekstu. Jeśli Stany Zjednoczone będą działać same, prawdopodobne koszty wojny będą dla gospodarki światowej większe, niż gdyby Ameryka miała poparcie ONZ.
Konieczne jest porównanie kosztów wojny z kosztami działań alternatywnych. Wysokich kosztów wojny nie należy przy tym - co oczywiste - traktować jako przyczyny niepodejmowania żadnych działań, zwłaszcza gdy istnieje poważne ryzyko, że Irak może zdobyć broń masowej zagłady, a nawet jej użyć. Ale...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta