Żydowskie księgi pamięci
Żydowskie księgi pamięci
FOT. RAFAŁ GUZ
Rz: W postrzeganiu Żydów przez Polaków nie brak wciąż stereotypów, które powinna przełamywać przede wszystkim edukacja. Jaką rolę widzi pani dla kierowanego przez siebie Zakładu?
Monika Adamczyk-Garbowska: Chodzi przede wszystkim o poznanie bogatej historii i kultury polskich Żydów. Bardzo ważne miejsce w naszych badaniach zajmują kwestie porównawcze dotyczące historii i literatury. Dopiero wtedy widać doskonale, że literatura jidysz jest częścią naszego wspólnego dziedzictwa kulturowego. Oprócz literatury pięknej na ziemiach polskich powstawały w językach żydowskich dzieła filozoficzne, teologiczne i historyczne, rozwijano naukę. Przed drugą wojną normalne było, że w każdym dużym mieście istniała prasa żydowska w jidysz, były także gazety hebrajskie, gazety żydowskie wydawane po polsku i gazety polskie, do których pisało wielu zasymilowanych Żydów.
Twórcy piszący w jidysz nie są w Polsce popularni.
Dobrze znana jest właściwie tylko twórczość Isaaca Bashevisa Singera, choć w Polsce było wielu innych pisarzy posługujących się tym językiem. Jednym z wielu był Josef Opatoszu, który w swoich powieściach - "W polskich lasach" i "1863" -...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta